Latarnia Czołpino

LATARNIA CZOŁPINO

Punkt nawigacji terrestrycznej z drugiej połowy XIX wieku, wzniesiony na wydmowym wzgórzu pomiędzy jeziorami Łebsko, Dołgie Duże i położonego nieco dalej na zachód Gardna. Dziś są to tereny Słowińskiego Parku Narodowego, rozciągające się od miejscowości Rowy aż do Łeby.

Pomysł wzniesienia latarni w okolicach osady Czołpino nabrał realnych kształtów w 1872 roku. Wtedy to rozważano dwie lokalizacje dla nowej budowli: położoną 6 kilometrów od wybrzeża Górę Rowokół (115 m n.p.m.) oraz rzeczone wydmy. Zdecydowano się na ten drugi wariant ze względu na znacznie lepszy potencjalny zasięg światła, mimo znacznie trudniejszego do zagospodarowania podłoża.

Postawienie masywnej, ceglanej wieży na planie cegły w takim miejscu było ogromnym przedsięwzięciem. W trakcie prac przygotowawczych pod kamienne fundamenty latarni, wydmę zniwelowano o 15 metrów (do wysokości 50 m n.p.m.). Materiały budowlane, o łącznej wadze szacowanej na 1000 ton, dostarczano drogą morską – prawdopodobnie przy ich transporcie przez grząski piasek korzystano z przymusowej pracy jeńców wojennych z konfliktu Prus z Francją.

Pierwotnie w latarni Czołpino używano lampy olejowej, a w 1926 roku zainstalowano elektryczny (notabene francuski) aparat z żarówką 1000 W, używany do dziś. Jego serce to katodioptryczna soczewka bębnowa, wyposażona w 43 szlifowe pierścienie pryzmatyczne.

 

Dane techniczne:

Wysokość wieży Wysokość źródła światła Zasięg Typ światła Współrzędne geograficzne
25,2 m 75 m n.p.m. 21 Mm

(≅ 38,9 km)

przerywane (grupowe)

okres 8s

54° 43′ 12″ N

17° 14′ 37″ E

 

Latarnią Czołpino zajmuje się Urząd Morski w Słupsku, niejako do spółki razem z dyrekcją Słowińskiego Parku Narodowego. W okolicach zabytku przebiega kilka szlaków turystycznych, stosunkowo blisko jest też płatny parking samochodowy. Zwiedzający latarnię turyści mogą się spodziewać zapierających dech w piersi widoków – zwłaszcza na słynne wydmy pod Łebą – oraz ciekawych pamiątek w sklepiku.

 

 

Opinie o Latarni Morskiej Czołpino:

  • Fajne miejsce do wypoczynku. Spokojnie, cicho, nie ma dzikich tłumów. Widoki z latarni na całą okolicę: jeziora, wydmy, fajnie przy zachodzie słońca
  • Latarnia pięknie położona wśród lasów , z dala od zgiełku i tłumów. Widać ruchome wydmy.
  • Po krótkiej przebieżce ukazuje się mała niepozorna latarnia. Widoki fenomenalne
  • Nie wiarygodne widoki , fantastyczne powietrze , wspaniała przyroda nadmorskiego klimatu
  • Polecam latarnię i szlak nad morzem na wydmy.

 

 

  • Piękne tereny Słowińskiego Parku Narodowego zachęcają do spokojnego spaceru. Latarnię widać już z daleka, wiodą do niej długie schody. Sama latarnia jest dość ciekawym obiektem z interesującą historią. Kolejny specer niebieskim szlakiem doprowadzi nas do plaży. Po drodze mijamy dobrze przygotowane tablice informacyjne o faunie i florze okolicy. O dziwo, w sezonie urlopowym, przy pięknej pogodzie, plaża była prawie pusta. Bardzo mile zaskoczył mnie darmowy wstęp dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Cały koszt dla całej rodziny zamknął się w 6zł za całodzienny parking.
    P.S. W słoneczną pogodę należy koniecznie zabrać ze sobą odpowiednią ilość picia.
  • Bardzo ładna latarnia, niewysoka. Widoki z latarni fantastyczne. Świetnie widać wydmę czołpińską. Opłata za wejście na teren parku i parking to 9 zł od osoby. Wejście na latarnię 4 zł. Dane z 11.08.2015 r. Narzekanie na kilkuzłotowe opłaty jest niepoważne. Polecam!
  • Przyjemny spacer przez lasek, a potem krótka (albo i nie) wspinaczka schodami. My weszliśmy za pseudo-sportową kolonią i „dzięki” nim, spędziliśmy na schodach latarni ponad półgodziny. Ale sam obiekt uroczy a obsługa sympatyczna. Widok ciekawy, a otoczenie piękne.
  • Interesujący, dobrze utrzymany obiekt. Z platformy na szczycie dobry widok na PO21 (gratka dla wielbicieli militariów), Mierzeję Łebską i Rowokół, ale szczególne wrażenie robią, wyłaniające się z lasu masywy wydm. Za wstęp pobierana jest, opłata – niewygórowana – 4PLN (czerwiec 2015). Uwaga, na górze potrafi solidnie wiać.
  • Piękne miejsce, a jakie widoki! Polecam 🙂
  • Piękne tereny, super widok. Warto pospacerować.