Latarnia Darłowo

LATARNIA DARŁOWO

Niezbyt wysoki, za to obdarzony specyficznym urokiem zabytkowy obiekt z drugiej połowy XIX wieku. Za pierwsze latarnie w historii Darłowa należałoby uznać światła, które od 1715 roku zapalano przy ujściu Wieprzy. Za decyzją miejskich stały ważkie względy gospodarcze – ruch statków rybackich i handlowych, wówczas znacznie przybierający na intensywności, wymagał wyraźnego oznaczenia podejścia do portu.

Takie stosunkowo proste rozwiązanie wystarczało aż do 1885 r. – wtedy to zakończono budowę murowanej, jednokondygnacyjnej stacji portowych pilotów, połączonej z dwupiętrową, kwadratową wieżyczką. Zasięg tej latarni wynosił ok. 6 mil morskich (nieco ponad 11 kilometrów). W 1927 r. konstrukcję podwyższono o kolejne piętro, a na samej górze dostawiono metalową laternę.

Aktualnie za źródło światła służy półcylindryczna soczewka Fresnela, połączona z halogenową żarówką o mocy 100W. Szczegóły budowy tej instalacji można obejrzeć przez szybę, po wejściu na szczyt latarni w Darłowie.

 

Dane techniczne:

Wysokość wieży Wysokość źródła światła Zasięg Typ światła Współrzędne geograficzne
21 m 19,7 m n.p.m. 15 Mm

(≅ 27,8 km)

blaskowe (grupowe)

okres 15s

54° 26′ 31″ N

16° 22′ 51″ E

 

Latarnia znajduje się w nadmorskiej dzielnicy Darłówko, na wschodnim nabrzeżu portowym. Jako że zbudowano ją w bezpośredniej bliskości morza, stan ceglanych ścian i sprawność aparatu optycznego wymagają bieżącego monitorowania. Słona woda, zwłaszcza w trakcie jesiennych i zimowych sztormów, systematycznie oblewa latarnię. Przy silniejszych mrozach całość może pokryć lód – zaiste malowniczy widok, dla niektórych nawet ciekawszy niż zachodzące słońce, panorama Bałtyku, Darłowa czy Dąbków.

Nadzór nad latarnią w Darłowie należy do obowiązków słupskiego urzędu morskiego, który otworzył obiekt dla turystów.

 

 

Opinie o latarni morskiej w Darłowie:

  • Latarnia dość skromna ale warta zwiedzenia i wydania 6 pln. Atrakcje polecam zwłaszcza pasjonatom latarni morskich. Widok piękny o zachodzie słońca ale i gdy jest morze wzburzone.
  • Z latarni piękne widoki, możemy podziwiać panoramę całego miasta.

 

 

  • Jedna z mniejszych latarni na polskim wybrzeżu, warto jednak zwiedzić i podziwiać panoramę Darłówka i okolic.
  • Kolejna latarnia! Super:)))))) Widoki nie zapomniane:)))))) W każdym nadmorskim mieście gdziekolwiek jesteśmy, latarnia zaliczona:)
  • Nie jest to najwyższa latarnia morska nad Bałtykiem, ale widok pięknej darłówkowej plaży sprawia, że warto wejść na górę i podziwiać.
  • Śliczna latarnia oferująca piękny widok. Nie jest zbyt wysoka. Mimo wszystko warto zobaczyć. Można z niej podziwiać wypływające statki.