Latarnia Gąski

LATARNIA GĄSKI

XIX-wieczny zabytek, uważany za umowną granicą pomiędzy Zatoką Pomorską a tzw. Basenem Bornholmskim. W skład zespołu Latarni Morskiej Gąski wchodzą główna budowla z wieżą i laterną, budynek inwentarski, stodoła komora mur i ogrodzenie. Od momentu powstania, tj. 1878 roku, wygląd i charakter kompleksu nie uległy właściwie najmniejszym nawet zmianom. Konieczne okazało się “jedynie” systematyczne konserwowanie pękających ścian, co rozwiązano uszczelnieniem murów.

Budowę latarni w Gąskach zaczęto w 1876 r., prace trwały niespełna dwa lata. Konstrukcję wzniesiono głównie z cegieł, a większość materiałów dostarczano na miejsce drogą morską. Podstawa budowli jest ośmiokątna, w wyższych częściach wieża przybiera kształt cylindra.

Pierwotnym źródłem światła we wzniesionej w Gąskach latarni był aparat złożony z soczewek Fresnela (II klasy) i odpowiednio dużej oraz wydajnej lampy naftowej. Do pierwszej zmiany mechanizmu na elektryczny doszło najprawdopodobniej w 1927 roku. Aktualnie w laternie pracuje pierścieniowo-bębnowa soczewka z pojedynczą, 1500-watową żarówką.

 

Dane techniczne:

Wysokość wieży Wysokość źródła światła Zasięg Typ światła Współrzędne geograficzne
49,8 m 51,1 m n.p.m. 23,5 Mm

(≅ 43,5 km)

przerywane (grupowe)

okres 15s

54° 14′ 42″ N

15° 52′ 30″ E

 

Z dołu na taras widokowy prowadzą kręte, granitowe schody. Pokonując blisko 200 stopni, można wyjrzeć przez kilka wąskich okien. Należy to traktować jako przedsmak tego, co czeka na samej górze – ze szczytu rozpościerają się absolutnie niesamowite panoramy. Wspaniałe bałtyckie pejzaże, doskonale widać też kilka sąsiednich miejscowości: Mielno, Ustronie Morskie, Sarbinowo itd.

Latarnia Morska Gąski znajduje się ok. 70 metrów od plaży, przy ulicy Latarników. W pobliżu przebiegają trzy szlaki turystyczne: jeden pieszy i dwa rowerowe. Są to odpowiednio czerwony Szlak Nadmorski, niebieski Szlak Pałacowy oraz fragment międzynarodowej trasy EuroVelo Wokół Bałtyku. Zarządcą obiektu jest Urząd Morski w Słupsku.

 

 

Opinie o latarni morskiej w Gąskach:

  • Warto pójść i zobaczyć na wybrzeżu kilka latarni morkich. Akurat ta jest doskonałym przykładem. Blisko do Sarbinowa, Mielna, Kołobrzegu. Ustronie Morskie także w pobliżu. Gąski są doskonałą lokalizacją do wypoczynku. Polecam.
  • Polecam odwiedzić Gąski i wejść na latarnię morską, jest dość wysoka, ale za to widoki naprawdę super. Po zejściu czeka na nas sporo sklepików z pamiątkami, barów i restauracji. Mała miejscowość, ale myślę, że ma spory potencjał 🙂
  • Z Kołobrzegu trasą rowerową wspaniała wycieczka rodzinna. Sama latarnia warta obejrzenia w okół sporo sklepików z pamiątkami ! Świetne widoki okolicy i ma morze

 

 

  • Latarnia wysoka, ale widoki z góry piękne. Warto odwiedzić i poświęcić trochę wysiłku. Dojazd łatwy, sam obiekt doskonale utrzymany.
  • Miejsce spokojne, warte obejrzenia. Nie ma tłumów a widok z latarni niesamowity. Warto zrobić sobie wycieczkę czy spacer
  • Latarnia z bardzo ciekawą historią. Można się wiele nauczyć. Latarnia wieczorem zamienia się w bardzo fajne miejsce do posiedzenia przy piwku. Wszystko jak najbardziej na tak.
  • typowa miejscowość nadmorska trochę surowa ale pełna uroku duża piaszczysta plaża czyste morze czego więcej potrzeba do odpoczynku
  • Naprawdę wysoka latarnia z mocno eksponowaną galerią. Polecam dla osób żądnych wrażeń. Widok z góry powala. Trzeba zaliczyć.