Latarnia Ustka

LATARNIA USTKA

Stylowy, dość skromny, niezwykle użyteczny zabytek z końcówki XIX-wieku. Latarnię morską w Ustce tworzy ośmiokątna wieża zwieńczona laterną, połączona z dwuczęściowym budynkiem przeznaczonym dla latarników (oryginalnie portowych pilotów) – niewiele niższym od stricte nawigacyjnej części.

Wznoszenie tej konstrukcji ukończono w 1892 roku. Spośród wielu innych latarni, ta ustecka wyróżnia się ciekawymi, przywodzącymi na myśl pruski neogotyk detalami architektonicznymi. Zarówno na wieży, jak i towarzyszącym jej budynku, znajduje się sporo gzymsików, zębatych blanek, daszków itd. Taka forma przetrwała do dzisiaj praktycznie w nienaruszonym stanie.

Zanim Ustka zyskała porządną latarnię, za główny punkt odniesienia żeglarzom służyła wieża nieistniejącego już kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. Na szczycie świątyni zapalano pojedynczą pochodnię. XIV-wieczny przybytek rozebrano w 1899 r. Dodatkowo, od 1872 r. używano specjalnego masztu na starszej stacji pilotów w porcie. Montowaną na nim aparaturę przeniesiono potem do nowej latarni.

Oryginalnie źródłem światła była specjalna lampa naftowa, której czerwonawy, odbijany przez soczewkę Fresnela promień był widoczny z odległości ok. 11 km (6 mil morskich). Dziś latarnię w Ustce napędza dwupozycyjny zmieniacz z soczewką cylindryczną i 1000-watowymi żarówkami.

 

Dane techniczne:

Wysokość wieży Wysokość źródła światła Zasięg Typ światła Współrzędne geograficzne
19,5 m 22,2 m n.p.m. 18 Mm

(≅ 33,3 km)

przerywane

okres 6s

54° 35′ 22″ N

16° 51′ 25″ E

 

Jak dokładnie wygląda współczesny aparat świetlno-optyczny, można bardzo dokładnie zobaczyć po wejściu na szczyt wieży i zajrzeniu przez szybę do wnętrza laterny. Nadzorujący ustecką latarnię Urząd Morski w Słupsku pozwala na jej zwiedzanie. W środku przygotowano niewielką, za to całkiem ciekawą wystawę tematyczną. Naturalnie warto spojrzeć też w dal, aby ujrzeć niepowtarzalne panoramy miasta i bałtyckiego wybrzeża.

Latarnia w Ustce mieści się przy portowej promenadzie, na wschodnim nabrzeżu – tuż przy ujściu rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego.

 

 

Opinie o latarni morskiej w Ustce:

  • Dla miłośników latarni morskich to przystanek obowiązkowy. Sama latarnia jest niewielka ale widok na port i morze jest bardzo uroczy.
  • Podczas wizyty w nadmorskim mieście, w którym jest latarnia morska, zawsze warto na nią wejść i się rozejrzeć. 🙂
  • Piękny widok z latarni i na morze i na okolicę. Latarnia nie jest wysoka, także każdy może się wybrać. Punkt obowiązkowy w ustce.
  • Za każdym razem gdy byłam w Ustce wchodziłam na górę Latarni Morskiej i polecam wszystkim odwiedzającym.

 

 

  • Z latarni możemy zobaczyć panoramę miasta! Jest piękna! Więc jeśli zwiedzacie Ustkę to Latarnia musi zostać przez Was odwiedzona! 😉 Szczególnie latem!
  • Ustecka latarnia morska dostarcza niesamowitych wrażeń. Roztacza się z niej piękny, panoramiczny widok na jedno z najpiękniejszych miast polskiego wybrzeża. Warto wybrać się kilkadziesiąt stopni w górę, żeby to zobaczyć, szczególnie tuż przed zachodem Słońca.
  • Nie za wysoka, otwarta w zimie, widok na Ustkę i wybrzeże (a ciekawe na co miałby niby być?). Nie wiem, czy wejście jest płatne. Koniecznie trzeba mieć lornetkę.
  • Piękne krajobrazy, widok na port i morze z niesamowitym zachodem słońca, które bardzo ładnie widać z tego miejsca.
  • Chyba najwyższy punkt widokowy w mieście, daje dobry wgląd na port, plażę i promenadę. Punkt obowiązkowy wycieczki