Latarnia Rozewie

LATARNIA ROZEWIE I

Najstarsza spośród wszystkich latarni morskich we współczesnej Polsce – chociaż po dwóch daleko idących modernizacjach, eksploatowana dziś wieża na jastrzębiogórskim Przylądku Rozewie ma raczej niewiele wspólnego z konstrukcją, którą oddano do użytku 15 listopada 1822 roku.

O świetle zapalanym na Rozewiu wspominają już przekazy historyczne z XVI wieku, a konkretniej: szwedzka mapa z 1696 roku. Zapewne były to “tylko” ogniska – pomysł wybudowania wieży sygnałowej narodził się dopiero w 1807 roku, kiedy to francuskie statki z zaopatrzeniem dla Wielkiej Armii Napoleona zatonęły na mieliźnie – nawigatorzy pomylili przylądek z Półwyspem Helskim. Pierwsza latarnia była zbudowana w całości z cegieł i polnych kamieni.

W 1875 r. dla lepszego odróżnienia przylądka od innych kluczowych punktów nawigacyjnych, dobudowano drugą latarnię. Jednak rosnące drzewa zaczęły zasłaniać Rozewie I, więc w 1910 r. zdecydowano o modernizacji starszej wieży. Murowaną budowlę podwyższono 5-metrowym, stalowym stożkiem. W 1978 r. latarnię powiększono o kolejne 8 metrów.

Pierwsza modernizacja latarni na Rozewiu przyniosła też zasadniczą zmianę w sposobie emitowania światła. Lampę naftową z 1877 r. (jeszcze wcześniej używano różnych lamp olejowych i soczewek Fresnela) zastąpiono elektryczną żarówką, kryształowymi pryzmatami i wklęsłym lustrem. Nowy mechanizm posiadał unikatowy cykl świecenia, zatem druga latarnia w tym samym miejscu stała się niepotrzebna. Dziś wizualny sygnał dociera do statków za sprawą obrotowego układu z dwoma panelami, po 10 reflektorów na każdym.

 

Dane techniczne:

Wysokość wieży Wysokość źródła światła Zasięg Typ światła Współrzędne geograficzne
32,7 m 83,2 m n.p.m. 26 Mm

(≅ 48,1 km)

błyskowe

okres 3s

54° 49′ 54″ N

18° 20′ 20″ E

 

Kompleks latarni morskich mieści się na obszarze Rozewia – samodzielnej wsi, która stała się dzielnicą Władysławowa, żeby później znów stać się odrębną jednostką samorządową (nie należy wykluczać kolejnych roszad administracyjnych w przyszłości). Zabytkowa, turystycznie dostępna budowla znajduje się pod opieką Urzędu Morskiego w Gdyni. Z galeryjki można podziwiać piękne panoramy Jastrzębiej Góry, Bałtyku, Chłapowa i okolic – jeśli drzewa nie zasłoniły jeszcze widoku.

Z kolei Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku urządziło tutaj swoją filię – dysponujące najbogatszą tematyczną ekspozycją Muzeum Latarnictwa Morskiego. Patronem latarni Rozewie I jest Stefan Żeromski, który według miejskiej legendy miał właśnie tutaj napisać “Wiatr od morza”. Z tym miejscem związanych jest jeszcze więcej intrygujących opowieści.

 

 

Opinie o latarni morskiej w Rozewiu:

  • Fajne miejsce blisko Jastrzębiej Góry, niezbyt długa wyprawa na nóżkach lub meleksem (fajne rozwiązanie na wszelkie sytuacje). Latarnia stojąca w pięknym starym parku, dosyć strome, ale do wytrzymania zejście do morza). Jeśli ktoś ma zdrowe kolanka, to wejście na górę latarni nie będzie problemem, a widoki cudowne)
  • latarnie morskie to obiekty szczególnie eksponowane na polskim wybrzeżu. Dla wielu jest to cel w trakcie zwiedzania całego wybrzeża. Miło jak jest czas na dłuższą rozmowę z „latarnikiem”
  • Muzeum, które jest zorganizowane w latarni warte jest obejrzenia. Przybliża i historię miejsca i żeglugi bałtyckiej na przestrzeni dziejów. Fajnie że jest również pokazana maszynownia, która dawniej zasilała latarnię w prąd.

 

 

  • Ciekawy obiekt położony w połowie drogi między Władysławowem a Jastrzębią Górą. Piękny widok po pokonaniu schodów na górę. Znajduje się tu również Muzeum Latarni Morskich – dla wytrwałych i szczególnie zainteresowanych. Wstęp = kilka złotych. Dzieci do lat 7 niestety nie mogą wejść na górę. Polecam jako urozmaicenie od leżenia na plaży, jako znakomity punk wycieczek rodzinnych, rowerowych, pieszych.
  • Latarnia położona w połowie drogi między Władysławowem a Jastrzębią Górą, obok parking, jednak ceny wygórowane. Można również dojechać autobusem, przystanek Jastrzębia Góra, Latarnia (po kaszubsku Bliza). Latarnia kilkukrotnie podwyższana ze względu na rosnące na klifie drzewa, które zasłoniły światło latarni, teraz ma dwa balkony, niestety tylko niższy jest dostępny dla zwiedzających, mimo to za szybą rozciąga się piękny widok po pokonaniu schodów na górę. Znajduje się tu również Muzeum Latarni Morskich – dla szczególnie zainteresowanych. Makiety latarni morskich polskiego Wybrzeża są bardzo interesujące. Dzieci do lat 7 niestety nie mogą wejść na górę. Można również zajrzeć do starej Stodoły, w której znajduje się galeria malarstwa, oraz do Maszynowni i Piekarni/Wędzarni.

 

LATARNIA ROZEWIE II

 

Dane techniczne:

Wysokość wieży Wysokość źródła światła Zasięg Typ światła Współrzędne geograficzne
16 m 67 m n.p.m. zgaszone w 1910 r. 54° 49′ N

18° 20′ E