Latarnia Hel

LATARNIA HEL

Najważniejszy spośród wizualnych punktów orientacyjnych na morskim szlaku do Gdańska. Współczesna, ceglana wieża na planie ośmiokąta powstała w 1942 roku, na polecenie okupujących Polskę Niemców. Budowa latarni Hel trwała siedem miesięcy, a lwią część prac wykonali miejscowi Kaszubi (jedni z własnej woli, inni przymuszeni). W latach 2001-02 konstrukcja przeszła generalny remont, na który złożyły się Towarzystwo Przyjaciół Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz administrujący latarnią Urząd Morski w Gdyni.

Historia latarni na Helu najpewniej sięga nawet średniowiecza – istnieje pewne prawdopodobieństwo, że światło rozpalano na wieży XV-wiecznego kościoła (dziś mieści się w nim Muzeum Rybołówstwa Morskiego). Wykorzystywano również drewniane żurawie i maszty, na których umieszczano żelazne kosze z węglem i smołą. Takie prowizoryczne konstrukcje łatwo ulegały zniszczeniu (pożary, sztormy), więc w październiku 1702 r. wzniesiono solidną, drewnianą wieżę – o konstrukcji przypominającej już typowe latarnie morskie.

Ta budowla przetrwała na Helu do 1790 r. Wieżę odbudowano w nieco innym miejscu, a niedługo później (1806 r.) rozpoczęły się prace przy pierwszej murowanej latarni na półwyspie. Ze względu na Wojny Napoleońskie (i inne kłopoty) otwarcie latarni nastąpiło dopiero w 1827 r. Była to biała, 42-metrowa konstrukcja na planie koła. Budowla została wysadzona w powietrze we wrześniu 1939 r., aby utrudnić – dziś zostały z niej zarysy fundamentów i stojący na nich kamień ku pamięci latarnika May’a.

Monument ustawił w latach ‘80 XXw. Karol Kłos, popełniając przy tym błąd w dacie – May zginął w tragicznym wypadku w 1910 r., a nie w 1905 r. jak napisano. Latarnik poniósł śmierć w wyniku eksplozji działa sygnałowego, z którego strzelano w razie kiepskiej widoczności. Latarnia Hel posiadała dwie takie armatki, a dyżurujący latarnik miał oddawać strzał raz na 4 minuty.

W latarni na Helu z XIX wieku początkowo używano 6 knotów na olej rzepakowy. W 1926 r. źródło światła wymieniono na aparat z czterech soczewek i lampy naftowej. Po 12 latach zainstalowano 3000-watową żarówkę. W nowej latarni używa się panelu z cylindryczną soczewką Fresnela i dwupozycyjnym zmieniaczem, wyposażonym w żarówki 1000 W.

 

Dane techniczne:

Wysokość wieży Wysokość źródła światła Zasięg Typ światła Współrzędne geograficzne
41,5 m 39 m n.p.m. 18 Mm

(≅ 33,3 km)

izofazowe

okres 10s

54° 36′ 06″ N

18° 48′ 56″ E

 

Latarnia morska Hel mieści się przy ul. Bałtyckiej 4, w odległości ok. pół kilometra od cypla. Do zwiedzania udostępniono ją w sierpniu 1994 r. – można wejść na samą górę, przyjrzeć się z bardzo bliska aparatowi świetlnemu i podziwiać widoki z galeryjki. Doskonale widać stamtąd sąsiednie miejscowości (jak Jastarnia), Trójmiasto i piękną zatokę.

 

 

Opinie o latarni morskiej na Helu:

    • Zdecydowanie warto odwiedzić, ciekawa latarnia morska z pięknym widokiem, warto szczególnie, gdy ktoś zwiedza więcej latarni i ma możliwosć ich porównania. Wąska, wysoka, naprawdę ciekawa.
    • Choć trzeba się powspinać po wielu wielu schodach – naprawdę warto, aby zobaczyć widoki z latarni! Polecam
    • Pięknie położona wśród lasów helska latarnia to obowiązkowa atrakcja podczas pobytu na Helu. Widoki świetne. Praktycznie dookoła morze. Istnieje możliwość wypożyczenia za niewielką opłatą lornetki. Przystępna cena biletu wstępu.

 

 

  • Będąc w Helu koniecznie trzeba wejść na latarnię i zobaczyć koniec Polski z góry. Widok niesamowity – byliśmy w długi weekend – bez kolejek, pogoda piękna, Pani w kasie całkiem miła. Z istotnych informacji – dzieci młodsze niż 4 lata nie mogą zwiedzać latarni ze względów bezpieczeństwa.
  • Będąc na Helu trzeba odwiedzić latarnię jako jeden z wielu bardzo ciekawych obiektów. Wnętrze jest zjawiskowe a widoki u szczytu przepiękne. POLECAM wszystkim jako element obowiązkowy
  • Jestem miłośnikiem latarni morskich. Jest to z pewnością duża atrakcja na Helu. Warto wdrapać się na górę. Widok zapiera dech w piersiach.
  • Piękny widok na morze i okolice, zawsze lubiłem latarnie morskie mają w sobie to coś niesamowitego, a do tego czysty las, można po oddychać świeżym powietrzem idąc do latarni z miasta
  • Piękny widok, warto wejść na górę. Jedna z najlepiej dostępnych latarni na wybrzeżu. Polecam spacer.