LATARNIA KOŁOBRZEG
Zabytkowa konstrukcja o niezwykle skomplikowanej historii. Za pierwszą latarnię w Kołobrzegu należałoby uznać XVII-wieczną siedzibę zarządców tutejszego portu. Najstarsze źródła (z 1666 roku) wspominają o rozpalaniu ognia na specjalnej wieżyczce budynku. Światło pojawiało się jednak tylko wtedy, kiedy dostrzeżono statek zmierzający wyraźnie w stronę miasta. Po pewnym czasie punkt sygnałowy przeniesiono na falochrony.
Wiadomo, że w drugiej połowie XIX stulecia Kołobrzeg dysponował latarnią z aparatem Fresnela (potężna soczewka plus knoty na olej rzepakowy), ze źródłem światła na wysokości 8 metrów ponad wodą. W 1899 r. – w nowym miejscu, pomiędzy fortem a główką portową – wzniesiono ryglową stację pilotów z 25-metrową wieżą. Tutaj światło znajdowało się na poziomie 14 m n.p.m. Po upływie dekady budynek praktycznie całkowicie przebudowano. Głównym budulcem stała się cegła, a laterna z zasilanym gazem światłem żarowym znalazła się na wysokości 25 metrów. Jednak w 1945 r. Niemcy celowo zburzyli latarnię – była zbyt oczywistym punktem odniesienia dla atakujących Kołobrzeg Polaków.
Po zakończeniu II Wojny Światowej trzeba było zadbać o nowy punkt nawigacyjny. Na jego lokalizację wybrano pozostałości po XIX-wiecznym forcie na prawym brzegu Parsęty. Szeroka, przysadzista wieża z cegły harmonijnie wpisała się w historyczną zabudowę. W latach 1979-81 przeprowadzono generalny remont kołobrzeskiej latarni, wymieniając m.in. schody, laternę i źródło światła. Za cykliczne błyski odpowiada obrotowy aparat optyczny – tworzą go dwie pięciokątne bryły, na każdej ze ścianek zamontowano dwa halogenowe reflektory o mocy 200 W każdy.
Dane techniczne:
Wysokość wieży | Wysokość źródła światła | Zasięg | Typ światła | Współrzędne geograficzne |
26 m | 36,5 m n.p.m. | 16 Mm
(≅ 29,6 km) |
błyskowe
okres 3s |
54° 11′ 17″ N
15° 33′ 22″ E |
Kołobrzeska latarnia morska, zarządzana przez słupski urząd morski, jest szeroko dostępna dla turystów. Z tarasu ciut poniżej laterny rozpościerają się wspaniałe widoki na miasto, port czy plaże Ustronia Morskiego. Można skorzystać ze specjalnej, stacjonarnej lunety. We wnętrzach urządzono m.in. klimatyczną tawernę, Muzeum Minerałów i parę wystaw tematycznych.
Opinie o latarni morskiej w Kołobrzegu:
- Będąc w Kołobrzegu trzeba wdrapać się na latarnie. Na górze podziwiamy piękne widoki na miasto i morze. Polecam.
- Polecam każdemu odwiedzić latarnię morską będąc w Kołobrzegu. Interesujące miejsce, z którego roztacza się piękny widok na Bałtyk i miasto.
- Wspaniała budowla, piękny widok. W środku wystawa muszli i kilka sklepów z pamiątkami. Obiekt wart obejrzenia! Cena bardzo przystępna.
- Zabytkowa i dobrze utrzymana atrakcja. Tu stykamy się z historią. Latarnia służyła dawnej flocie morskiej. To miejsce kojarzy się z końcem II wojny światowej i zaślubinami z morzem. Tu, do morza dotarł też „Rudy” z serialu o Janku Kosie i psie Szariku. Wspaniałe miejsce i port do snucia refleksji i zadumy.Warto tu być.
- Jeśli ktoś zwiedza Kołobrzeg to po winien odwiedzić także, to miejsce latarnie w Kołobrzegu. Ciekawe miejsce i ładny widok rozpościerający się z piętra widokowego.
- Ogromna , robiąca wrażenie latarnia morska! Wejście na nią to spory problem dla starszych i mniej sprawnych osób. Ale warto, bo widok REWELACYJNY! Gorąco polecam wdrapać się na szczyt:)
- Pięknie utrzymana. Niezbyt wysoka, ale widok na morze przepiękny. Do tego największa podstawa z muzeum w środku.
- Z latarni rozpościera się kapitalny widok na panoramę Kołobrzegu z widoczną katedrą, portem i oczywiście naszym przepięknym Bałtykiem. Warto pokonać parę schodów 😉
- Raczej wszystko na TAK. Klimatyczne miejsce, fajna wspinaczka po schodach, łyk historii, super widoki i na koniec wspomnienia. Jednym słowem Kołobrzeg i jego jeden z najbardziej rozpoznawalnych punktów, który znajdziecie na prawie każdej widokówce.
- Tanio 🙂 raptem 6 pln za wejście w środku zaskoczyła nas mała wystawa sprzętu żeglarskiego, a sama latarnia położona w malowniczym miejscu z niesamowitym widokiem 🙂
- Latarnia w Kołobrzegu to jeden z głównych obiektów polecanych do zwiedzania. Wygląda imponujaco. Z góry ciekawe widoki, warto wejść pomimo, że wysoko. Teren wokół latarni bardzo zadbany.