Latarnia Krynica Morska

LATARNIA KRYNICA MORSKA

Najdalej wysunięty na wschód punkt nawigacyjny na polskim wybrzeżu. Latarnię w Krynicy Morskiej budowano na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku. Światło uruchomiono na niej dokładnie 25 VIII 1951 roku. Poprzednia wieża sygnałowa dla marynarzy, wybudowana w 1895 r., została wysadzona przez niemieckich saperów w trakcie odwrotu Wehrmachtu w 1945 r.

Nowa latarnia w Krynicy Morskiej dość znacznie różni się od tego, co w XIX wieku wybudował Edward Stach – rzemieślnik z Elbląga. Najważniejszą różnicą jest brak jakichkolwiek detali architektonicznych. Dzisiejsza wieża to gładki, delikatnie zwężający się ku górze walec z metalową laterną i antenami na szczycie.

Za emisję światła w krynickiej latarni odpowiada współcześnie aparat zbudowany z cylindrycznej soczewki Fresnela i dwupozycyjnego zmieniacza z 1000-watowymi żarówkami.

 

Dane techniczne:

Wysokość wieży Wysokość źródła światła Zasięg Typ światła Współrzędne geograficzne
27 m 53 m n.p.m. 18 Mm

(≅ 33,3 km)

blaskowe (grupowe)

okres 12s

54° 23′ 13″ N

19° 27′ 12″ E

 

Latarnia w Krynicy Morskiej podlega pod Urząd Morski w Gdyni, który udostępnił wieżę do zwiedzania. Głównym walorem turystycznym budowli są widoki, jakie można podziwiać z jej galeryjki. Morze Bałtyckie, Zalew Wiślany oraz odległe miasta, takie jak Frombork, Tolkmicko czy Jantar. Podobno przy bardzo dobrej widoczności można dostrzec również Hel, rosyjski Bałtijsk, a także Gdańsk.

Wściekle czerwona latarnia morska stoi przy ul. Sienkiewicza 1 w Krynicy – w odległości ok. 450 metrów od Bałtyku i mniej więcej 500m od wód Zalewu Wiślanego.

 

 

Opinie o latarni morskiej w Krynicy Morskiej:

  • Jedna z najpiękniejszych i najsławniejszych latarni w Polsce. Pierwsze miejsce,które z dzieciństwa kojarzyło mi się z Krynicą Morską.
  • Bardzo ładna i chętnie odwiedzana przez turystów miejscowość nadmorska. Ładna plaża, port rybacki i jachtowy i latarnia morska. To tylko niektóre atrakcje które trzeba zobaczyć.

 

 

  • Niezbyt wysoka ale warto wejść dla jednoczesnego widoku na morze i zalew.
  • To chyba najbardziej rozpoznawalny element w Krynicy Morskiej. Punkt którego nie może zabraknąć na trasie wycieczki. Polecam zwiedzenie latarni.